Merhabalar, sizlere bu yazımda ‘’Reklam Tasarımı’’ hakkında bazı küçük bilgiler vereceğim.

Reklam nedir?

Bir şeyi geniş yığınlara tanıtmak, beğendirmek ve böylece o şeyin daha çok istenmesini, alınmasını, satılmasını sağlamak için söz, yazı ve benzeri araçlarla yapılan her türlü tanıtma çabası.

Reklam Tasarımı nedir? şimdi bunu konuşalım.

Reklam tasarımı ilk olarak, hangi grafik öğelerin kullanılacağını nasıl düzenleneceğine karar vermeyi ifade eder. Reklam tasarımı, tasarımın amacı doğrultusunda; illüstrasyon, fotoğraf, resim gibi görseller yanında, metin, başlık, slogan, logo gibi diğer öğelerin tanımlı ve sınırlı bir boşluk içinde anlamlı bir bütün haline getirilmesidir.

Bir reklam tasarımcısı, reklamda kullanılacak öğelerin nasıl yerleştirileceğine karar verirken, reklamın bütününü oluşturan görüntünün estetik ve işlevsel olması kadar, reklamın amaç ve hedeflerini de gözetir. Bir reklam mesajının açık, estetik ve çarpıcı yollarla iletilmesi, grafik iletişimin asli amacıdır. Reklamın genel görünüşü, reklamcılıkta layout (taslak) olarak adlandırılır.

Reklam tasarımının temel ilkelerine baktığımızda bütünlük, uyum, sıra, vurgu ve kontrast gibi kavramları görürüz. Buna göre bir reklam tasarımında, reklam taslağının tüm öğeleri bir ahenk ve uyum içinde olmalıdır. Bir reklam tasarımının etkili olabilmesi için genel prensip olarak birbirinden kopuk olabilecek farklı yazı tiplerini, boyutlarını ya da farklı resimleri vs. içinde barındırmaması gerekir. Reklamın, yaratıldığı toplumun yazılı kültürünün gelişimine göre belli bir sırayı takip etmesi gerekir. Soldan sağa ve yukarıdan aşağıya okunacak şekilde bir tasarıma sahip olmalıdır. Bu nedenle, reklamlarda genellikle Z ve S düzenlemeleri kullanılmaktadır.

Baskılı reklam tasarımı, gazete/dergi ve basılı tüm işler de etkileyici bir resim, fotoğraf, imaj, efekt, çarpıcı bir sloganla harmanlanarak tasarım yapılır. Tasarımda yer alan malzemelerin hepsi, etkileyici bir konsepte dönüştürülerek, bir gazete reklamı, dergi reklamı veya açık hava reklam araçlarında kullanılmak üzere, o araçların yapısına göre, düzenlenir ve uygulanır. Reklam, küçücük bir tasarımla bile kendini gösterebilmektedir. Kısa bir cümle, yani slogan, sadece bir logo, firmayla bütünleşmiş bir imaj, işaret, olabilmektedir.

Reklâmlar, gazetelerin tek güvenilecek yazılarıdır. Jefferson

Sosyal Mecrada reklam tasarımı, günümüzde teknolojinin ve internet kullanımının her geçen gün, geçtiğimiz yıllara nazaran artması ve ilerlemesi, dijital pazarlama alanında insanoğlunun daha da fazla sosyal medyada vakit geçirmesine ve neredeyse hayatının yarısını sanal ortamda tüketmesine sebep olmaktadır. Hâl böyleyken satış ve pazarlama alanında en çok tercih edilen mecra, kuşkusuz sosyal medya olarak kesin bir ifadeyle gösterilebilir.Bu nedenle bir sosyal medya tasarımının istenilen etkiyi uyandırabilmesi, ilgili tasarımda kullanılacak görselin, fotoğrafın ya da resmin görsel anlamda gücüne ve etkisine bağlıdır.

Reklâmlar, tutkuların araçlarıdır. Addison

GRAFİK TASARIM, UX/UI TASARIM, ART DIRECTOR İŞ İLANLARI VE KARİYER FIRSATLARI >>